Platforma handlu z kryptowalutami. Co warto wiedzieć?

Kryptowaluta

Przygoda z inwestowaniem na giełdzie wiąże się z koniecznością poznania platform inwestycyjnych. Co jednak w przypadku, gdy naszym docelowym punktem stają się kryptowaluty? Czy w przypadku handlu cyfrową walutą też istnieją narzędzia, które mogą nam pomóc w ich sprzedaży lub kupnie oraz analizie rynku? Odpowiedź jest prosta – tak, ale trzeba mieć świadomość, co dane narzędzia oferują i w jaki sposób możemy je wykorzystać. Zapraszamy do lektury!

Gdzie szukać platformy do handlu kryptowalutami?

Jednym z najpopularniejszych serwisów o tej tematyce jest CoinMarketCap.com – to tam znajdziemy najlepsze rankingi rynkowe z ponad 300 różnych giełd. Oczywiście, zdecydowana większość tych giełd jest zupełnie niepotrzebna. Przed ostatecznym wyborem warto więc posiąść odpowiednią wiedzę i zrobić właściwy research, tak, aby wybrać właściwą.

Do czołówki z nich zalicza się Coinbase, czyli giełda, która jest także obecna na giełdzie tradycyjnej. Na pierwszym miejscu wśród giełd kryptowalut widnieje Binance – głównie dlatego, że posiada największy wolumen. Do giełd wartych uwagi zaliczają się również Kraken, FTX czy KuCoin. Wszystkie one mają dość duży ruch na rynku.

handel kryptowalutami

Warto w tym miejscu dodać, że im giełda ma większy wolumen, tym lepiej z perspektywy inwestora. Chodzi o to, że w ten sposób możemy zweryfikować, że nie zabraknie chętnych osób na zakup naszych cyfrowych walut. Sporo zależy też od tego, ile danej kryptowaluty posiadamy w portfelu.

Czym się kierować przy wyborze giełdy?

Przede wszystkim tym, do ilu coinów daje ona dostęp. Jeśli giełda posiada tylko Bitcoina czy Ethereum, to zdecydowanie za mało, aby prowadzić tam skuteczne inwestycje. Im większy wybór, tym lepiej. Przykładowo w bazach Coinbase znajduje się ponad 100 różnych coinów, a w Binance prawie 400. Dlaczego jest to aż tak istotne? Cóż, jeśli dany coin wystrzeli ze swoją wartością w górę, ale w nie będzie go w bazie giełdy, to gdy ta już zaktualizuje swoją bazę, zazwyczaj jego cena jest niższa, a zatem transakcja wcale nie musi być już aż tak opłacalna. W świecie kryptowalut liczy się szybkość reakcji na zmiany dziejące się na rynku.

Wymieniać się

Warto też pamiętać, że przy wyborze giełdy mamy tak naprawdę dwie opcje: giełdę zdecentralizowaną oraz scentralizowaną. Ta druga nie przechowuje naszych aktywów – sami musimy je trzymać w portfelu. Do tego, do dokonania transakcji potrzebne są prawdziwe dane (w tym skan dowodu osobistego). W przypadku giełd zdecentralizowanych ten problem nie istnieje, choć zalet jest jeszcze więcej – to bowiem na giełdy zdecentralizowane coiny trafiają najczęściej jako pierwsze. Inwestor może więc błyskawicznie wyhaczyć moment i kupić dane coiny w znacznie lepszej cenie.

Dodaj komentarz