Notowania kursów kryptowalut

Notowania kursów kryptowalut

Wykresy stanowią jeden z kluczowych elementów analizy technicznej. Na podstawie takich informacji jak kurs otwarcia, zamknięcia czy ekstrema da się wyznaczyć pewne trendy, które mają szansę na powtórzenie się w przyszłości. Co ciekawe, można zastosować tę metodę do różnych rodzajów aktywów. Zatem weźmy na warsztat notowania kursów kryptowalut i zastanówmy się, co mogą nam powiedzieć.

Wykresy – kawałek historii na papierze

Wykresy

Wykresy notowań stanowią jeden z podstawowych elementów, z którymi pracuje analityk techniczny. Według założeń tej teorii pozwalają na wyodrębnienie trendów, które przy zaistnieniu pewnych czynników mogą powtórzyć się w przyszłości. Dzięki temu możliwe jest wybranie odpowiedniego momentu na dokonanie transakcji zakupu oraz sprzedaży i osiągnięcie zysku.

Jednak dla zwykłego Kowalskiego wykresy mogą mówić niewiele . Jednak nie sposób nie zwrócić uwagi na dwa ważne parametry – wahania kursów i skalę na osi pionowej wykresu.

Notowania kursów kryptowalut – elementy wykresu

elementy wykresu

Wahania kursów stanowią jeden z pierwszych elementów, który zauważamy podczas analizy wykresu. Jeśli często występuje skok góra-dół, dane aktywo jest zmienne. To prosty wniosek, który nasuwa się sam. Jednak pełniejszy obraz zyskamy, jeśli weźmiemy też pod uwagę drugi parametr, którym jest skala.

Skala wykresu

 

Oś Y (pionowa) stanowi informację na temat wartości, które osiąga analizowane przez nas aktywo. Ten sam wykres może mówić zupełnie inne rzeczy, jeśli zalicza wahania na przestrzeni 10 jednostek a 10 tysięcy. Weźmy przykład: w ciągu tygodnia aktywo A spadło z poziomu 50 000 jednostek na 49 990. Wykres jako wartości graniczne ma obie te liczby, zatem może się wydawać, że spadek jest dramatyczny. Ale tak samo wygląda wykres aktywa B, który co prawda zaczyna się od 50 000, ale kończy na 40 000. Dlatego warto zawsze mieć przed oczami w jakiej skali przedstawiony jest dany wykres.

Skala wykresu

Kryptowaluty należą do bardzo zmiennych aktywów. Skoki ich wartości często osiągają kilkanaście procent, co należy mieć na uwadze przed rozpoczęciem inwestycji.

Dodaj komentarz