Jak kupować akcje? Kilka wskazówek dla początkujących osób

Dyby

Rynek akcji to świat olbrzymich pieniędzy i wielkich możliwości. Nic więc dziwnego, że perspektywa zrozumienia mechanizmów giełdowych staje się dla wielu osób celem samym w sobie. Oczywiście, tylko nieliczne osoby dorobią się prawdziwej fortuny, ale spróbować może każdy i co więcej, każdy może na tym zarobić. Swoją przygodę z kupowaniem akcji warto rozpocząć od samych podstaw. Przedstawiamy Wam kilka wskazówek, które z pewnością będą dla Was pomocne.

Każdy kiedyś zaczynał

Trzeba przyznać, że choć zabrzmi to dziwnie, to nawet najwięksi tytani giełdowi również kiedyś w świecie akcji zaledwie raczkowali. Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest giełda. W dużym skrócie jest to miejsce, gdzie pewne osoby i/lub instytucje sprzedają i kupują tzw. papiery wartościowe. Inwestor – jak sama nazwa wskazuje – inwestuje pieniądze, żeby później wynieść z tego większy zysk.

Każdy kiedyś zaczynał

Do działań związanych z zakupami akcji będziemy potrzebować rachunku inwestycyjnego – czeka nas więc wizyta w domu maklerskim. Po podpisaniu umowy i dopełnieniu wszelkich formalności, możemy na wskazany rachunek wpłacić wybraną przez nas kwotę. Posłuży nam ona do kolejnych inwestycji, choć na początku zaleca się, aby nie roztrwaniać środków na lewo i prawo. W zasadzie, aby dobrze zrozumieć mechanizmy giełdowe, warto pokusić się o zainstalowanie tzw. symulatorów giełdowych. Niektóre aplikacje są w pełni darmowe, a dzięki wirtualnej walucie nauczymy się jak ten cały świat działa bez ponoszenia żadnego ryzyka.

Co robimy dalej?

No dobrze. Mamy już przygotowany rachunek i pieniądze, więc chcemy złożyć zlecenie. Jak to wygląda? Cóż, wykorzystujemy po prostu internet lub dedykowane temu aplikacje. Na początku nasze zlecenie ląduje w domu maklerskim, a następnie leci prosto na giełdę. Warto dodać, że możemy obracać nie tylko akcjami, ale również prawami do akcji, certyfikatami czy obligacjami. Zupełnie innym tematem jest też giełda kryptowalut, która cieszy się coraz większą popularnością.

Każdy kiedyś zaczynał

To o czym musisz pamiętać to fakt, że inwestycje giełdowe wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Ryzyko jest minimalizowane przez właściwy research, doświadczenie oraz wiedzę, ale nawet wówczas należy mieć świadomość, że zainwestowane środki możemy po prostu stracić. Zanim więc podejmiesz decyzję – dobrze się do tego przygotuj!

Na późniejszym etapie musisz także odpowiednio analizować zyski oraz straty. Kluczowe będą tutaj informacje dotyczące tego, dlaczego ceny danych akcji spadają, a innych rosną. Warto odnotować, że za sam dostęp do rachunku inwestycyjnego raczej płacić nie musisz – czasami pojawiają się opłaty, ale są to raczej symboliczne kwoty w ciągu roku. Jeśli jednak chcesz mieć dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji jak dostęp do serwisów informacyjnych, to musisz się liczyć z dodatkowymi opłatami.

Dodaj komentarz