Inwestowanie w kryptowaluty – na czym polega i jak działa?

Inwestowanie w kryptowaluty

Inwestowanie w kryptowaluty jest jednym z najbardziej ekscytujących sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy. Kupno, sprzedaż oraz wymiana aktywów cyfrowych stale zyskuje na popularności wśród użytkowników sieci blockchain. Warto przyjrzeć się, na czym polegają tego typu inwestycje, a także, jak działa handel kryptowalutami. Zobaczmy zatem, o co w tym wszystkim chodzi.

Inwestowanie w kryptowaluty – jak działają aktywa cyfrowe?

Być może zastanawiasz się, skąd bierze się cena i wartość danej kryptowaluty. Czy aktywa cyfrowe podlegają narzędziom spekulacji i ustalania cen? A może wartość krypto bierze się z sukcesów firmy, która za nimi stoi?

Nic bardziej mylnego.

Cena kryptowaluty ściśle powiązana jest z jej… popytem wśród uczestników wymiany. Innymi słowy, im więcej osób kupuje daną walutę cyfrową, tym szybciej rośnie jej cena. Kiedy krypto traci na popularności, tracą również giełdy oferujące jej kupno i sprzedaż.

W związku z tym, inwestowanie w kryptowaluty staje się nieco bardziej złożone, niż handel tradycyjnymi akcjami, indeksami czy walutami fiat. Problematyka aktywów cyfrowych bierze się stąd, że giełdy działają w trybie 24/7, a to wymaga więcej zaangażowania od inwestorów.

Czego potrzebujesz, by zacząć inwestować w krypto?

Początkujący inwestorzy mogą być przerażeni terminologią i specyfiką handlu kryptowalutami. Okazuje się jednak, że cały system nie jest tak skomplikowany, zaś próg wejścia jest naprawdę bardzo niski. Nikt przecież nie mówi, że musisz od razu kupować duże ilości Bitcoina. Czekają na Ciebie dziesiątki tysięcy innych aktywów cyfrowych, w które warto ulokować swoje fundusze.

Warto podkreślić, że inwestowanie w kryptowaluty wymaga, abyś posiadał:

  • Dokument tożsamości potrzebny do weryfikacji danych osobowych.
  • Konto bankowe lub elektroniczną portmonetkę do zakupu krypto.
  • Bezpieczne połączenie internetowe, aby nie martwić się o zagrożenia hakerskie.

Entuzjaści kryptowalut co rusz podkreślają znaczenie aktywów cyfrowych w budowaniu nowych globalnych finansów. Stąd też często wspomina się, by nie sprzedawać raz kupionych walut krypto, lecz hodlować (trzymać) je na swoich portfelach. Zupełnie inaczej podchodzą do tematu inwestorzy, jacy szukają sposobu na szybki i bezpieczny zarobek.

Na czym polega inwestowanie w krypto?

Inwestowanie w krypto zaczyna się od zakupu wybranego aktywu cyfrowego przy pomocy karty płatniczej lub przelewu. Handel odbywa się na wyspecjalizowanych giełdach kryptowalutowych, gdzie można wymieniać aktywa w wielu parach. Warto zaznaczyć, że wszelkie operacje wiązać się mogą z opłatami transakcyjnymi.

inwestowanie w krypto?

Rejestracja na stronie giełdy krypto to pierwszy krok, po którym można kupić już wskazaną ilość konkretnej waluty cyfrowej. Zakupione w ten sposób krypto można później wymieniać w ramach dostępnych na giełdzie par.

Należy jednak mieć na względzie, że aktywa te potrafią być nieprzewidywalne i niestabilne. Ich cena zależy od popytu, a nie od tradycyjnych wskaźników mikro- i makroekonomicznych. W wielu krajach nadal trwają zabiegi, które mają przełożyć się na ustalenie regulacji kryptowalutowych. Inwestowanie w kryptowalutyoznacza zatem ryzyko. Podejmuj je na własną odpowiedzialność.

Dodaj komentarz